چطوری در مصرف آب صرفه جویی کنیم؟

تمام زندگی ما به آب بستگی داره بنابراین باید در مصرف اون صرفه جویی کنیم و قدرش رو بدونیم. اما چجوری؟ توی این مقاله به چند روش برای صرفه جویی در مصرف آب اشاره می کنیم.

حفاظت از آب توی همه مناطق ضروریه، حتی توی جاهایی که آب فراوان به نظر میرسه. این به این دلیله که منابع آبی ما محدودند و هر ساله کمتر میشن.

چطوری در مصرف آب صرفه جویی کنیم؟
٪97.5 از آب جهان در دریاها و اقیانوس هاست و به دلیل شور بودن برای انسان قابل استفاده نیست. بیش از 2.5٪ باقیمانده در قطب به صورت یخ وجود دارد. بنابراین ما انسان ها به ذره ذره آب شیرینی که در دسترسمون هست به عنوان یک منبع طبیعی ضروری برای زندگی وابسته ایم. ما فقط از آب برای نوشیدن استفاده نمی کنیم. به کمک آب لوازم خودمون رو میشوریم، از اون برای تولید همه چیز از لباس گرفته تا غذا استفاده می کنیم و به طور کلی تمام زندگی ما وابسته به آب هست. تولید محصولات زراعی از جمله خوراک دام و سوخت های زیستی فشار زیادی به منابع آب شیرین وارد می کنند. در اینجا به چند روش برای صرفه جویی در مصرف آب اشاره میکنیم تا بتونیم به درستی از اون مقدار کمی آب که در دسترس ماست به درستی استفاده کنیم.

از توالت به عنوان زیرسیگاری یا سطل زباله استفاده نکنید
هر بار که یک ته سیگار، دستمال صورت یا زباله های کوچک دیگه رو توی توالت میندازید باعث هدر رفتن چند لیتر آب میشید. اونها رو در سطل زباله بندازید یا بازیافت کنید.

ماشین لباسشویی رو زمانی روشن کنید که کاملا پر شده
اگه چند تکه لباس توی ماشین لباسشویی هست منتظر بمونید تا پر بشه و بعد اون رو روشن کنید. با اینکار از هدر رفتن گالن ها آب جلوگیری میکنید.

یک ماشین لباسشویی با کارایی بالا در نظر بگیرید
ماشن لباسشویی های جدید با کارایی بالاتری که دارند آب و انرژی کمتری استفاده میکنند. ماشین لباسشویی های جدید در مقایسه با مدل های بزرگ و قدیمی از 35 تا 50٪ آب کمتر و 50٪ انرژی کمتر در هر بار استفاده می کنند.

شیر آب رو ببندید
اجازه ندید مصرف آب از کنترل شما خارج بشه. هنگام مسواک زدن با بستن شیر آب 6 لیتر آب در دقیقه صرفه جویی کنید. شیرهای آبی که چکه میکنند رو تعمیر کنید و هر هفته از هدر رفتن 60 لیتر آب جلوگیری کنید.

دوش های کوتاه تری بگیرید
هر دقیقه ای که زیر دوش هستید تا 17 لیتر آب مصرف می کنید. یکی از راه های کاهش مصرف آب اینه که در تمام مراحل دوش گرفتن شیر آب رو باز نذارید. هر دوش چهار دقیقه ای تقریباً 20 تا 40 گالن آب مصرف میکنه. پس سعی کنید یکم عجله کنید و وقت و آب رو زیاد هدر ندید.

شیرها و لوله ها رو برای یافتن نشت بررسی کنید
قطره قطره آبی که از یک شیر آب پوسیده میره باعث هدر رفتن روزانه 20 گالن آب میشه. نشتی بیشتر میتونه صدها گالن رو هدر بده. بعضی از نشتی های شیر آب به راحتی مشخص میشن اما بعضی دیگه به کمی تلاش نیاز دارند. سینک و وان ها رو کاملاً خشک کنید و اجازه بدید یک ساعت بمونه. اگر متوجه رطوبت شدید، نشتی رو پیدا کردید.

ماشین ظرفشویی رو برای شستن ظرف ها انتخاب کنید
شستن ظرف ها با دست خیلی بیشتر از کار با ماشین ظرفشویی آب هدر میده. EPA (مرکز حفاظت از محیط زیست ایالات متحده) تخمین میزنه که یک ماشین ظرفشویی به نسبت شستن ظرف ها با دست، نیمی از آب رو صرفه جویی میکنه و هر ساله از اتلاف نزدیک به 5000 گالن جلوگیری میکنه.

به میزان مصرفتون آب بجوشونید
به هر تعداد فنجان آب که نیاز دارید آب بجوشونید و با اینکار در مصرف آب، پول و انرژی صرفه جویی کنید.

زمان آبیاری رو تغییر بدید
در اوایل صبح یا پایان روز به گیاهان فضای باز آب بدید تا بخار آب در برابر نور خورشید و گرما متوقف بشه. خاک رو آبیاری کنید تا مایع مستقیماً به ریشه ها و اونجایی که لازمه بره. در اوج گرما، حیوانات هم به آب احتیاج دارند. به جای اینکه چمن خودتون رو آبیاری کنید ظرفی پر از آب برای نوشیدن پرندگان کنار بذارید. زنبورهای تشنه و سایر حشرات به بشقاب یا کاسه ای نیاز دارند که آب و سنگ در اون باشه.

یک مخزن برای ذخیره آب باران تهیه کنید
به کمک یک مخزن آب میتونید آب ناشی از باران رو جمع آوری کنید و برای مصارفی همچون آبیاری گیاهان، شستشوی حیاط، شستن ماشین، سرویس بهداشتی و حمام از اون استفاده کنید. با اینکار از هدر رفتن گالن ها آب جلوگیری میکنید.

برای جلوگیری از تبخیر شدن آب، روی استخرتون رو بپوشونید
استخرهای شنا میتونند هر هفته نزدیک به 3 سانتی متر یا بیشتر آب از دست بدن و تبخیر بشن. دما، رطوبت، باد و نحوه قرارگیری استخر میتونه در سرعت تبخیر آب تأثیر بذاره. برای جلوگیری از هدر رفتن هزاران گالن آب در هر فصل، یک پوشش برای استخر خود تهیه کنید.

 

نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.