مخزن افقی بخرم یا عمودی؟

زمانیکه تصمیم به خرید یک مخزن آب میگیرید یکی از سوالاتی که به احتمال زیاد براتون پیش میاد اینه که مخزن عمودی بهتره یا مخزن افقی. توی این مقاله سعی داریم به نکته های چند مزیت هرکدوم از مخازن بپردازیم تا بهتر بتونید درباره شکل مخزن خودتون تصمیم بگیرید.

مزایا و معایب مخازن عمودی و افقی
زمانیکه تصمیم به خرید یک مخزن آب میگیرید یکی از سوالاتی که به احتمال زیاد براتون پیش میاد اینه که مخزن عمودی بهتره یا مخزن افقی. هر کدوم از این مخازن مزایا و معایب خودشون رو دارند و با توجه به نیاز و بودجه ای که دارید باید یکی از اونها رو انتخاب کنید. در ابتدا نیازه به این نکته توجه کنید که یکی از بزرگترین دلایلی که مخازن عمودی بیشتر از مخازن افقی مورد توجه قرار گرفته اند اینه که در گذشته مخازن فلزی عمودی بسیار رایج بودند و ساخت اونها آسانتر بود. همین موضوع باعث شده استفاده از مخازن عمودی حتی در تانکرهای پلی اتیلن نیز رایج تر باشه اما امروزه با تنوع بالایی که در بازار وجود داره به راحتی میتونید با توجه به نیاز و محل قراردهی شکل مخزن رو انتخاب کنید. توی این مقاله سعی داریم به نکته های چند مزیت هرکدوم از مخازن بپردازیم تا بهتر بتونید درباره شکل مخزن خودتون تصمیم بگیرید.

پایداری
شاید تصور برخی افراد این باشه که مخازن عمودی برای ذخیره مایعات مانند آب یا کودهای مایع پایداری بیشتری دارند اما این به این معنا نیست که مخازن افقی پایداری ندارند. اگر سطح صافی رو برای قراردهی مخازن افقی در نظر بگیرید پایداری اونها هم به اندازه کافی خواهد بود اما پایداری مخازن عمودی مقداری بالاتر است.

توزیع فشار
اگر تصمیم به خرید مخازن با گنجایش بسیار بالا دارید بهتره از مخازن عمودی استفاده کنید زیرا مخازن ذخیره عمودی توزیع فشار بیشتری را ایجاد می کنند که میتونه امنیت اونها رو بیشتر کند.

هزینه
مخازن ذخیره آب افقی گران ترند. این به این دلیله که قطر اونها بیشتره و بنابراین برای ایمن بودن به دیواره های ضخیم تری احتیاج دارند. مخزن عمودی به مواد کمتری نیاز داره و بنابراین تولیدش ارزان تر است.

بهره وری
به دلیل گرانش زمین مخازن عمودی به انرژی کمتری برای پمپاژ نیاز دارند. بنابراین باعث میشه کارآمد تر باشند.

اشغال فضا
مخازن عمودی جای کمتری نسبت به مخازن افقی اشغال میکنند. بنابراین می توانید از فضای خود برای تجهیزات یا فضای کار بیشتر استفاده کنید. برای ساختمان های مسکونی که فضای محدودی دارند، صرفه جویی در فضا میتونه اهمیت ویژه ای داشته باشه.

حمل و نقل
مخازن افقی حمل و نقل آسانتری نسبت به مخازن عمودی دارند و به راحتی در وانت و یا کامیون جا میشن.

ارتفاع
در بعضی مواقع با محدودیت ارتفاع مواجه هستیم که در این صورت میتوانیم از مخازن افقی استفاده کنیم.

امنیت در بادهای شدید
اگر قراره مخزن آب رو بدون هیچ محافظی در فضای باز و در معرض بادهای شدید قرار بدین بهتره از مخازن افقی استفاده کنید چون این مخازن نسبت به مخازن عمودی در برابر بادهای شدید مقاوم ترند و برنمیگردند.

زمانیکه تصمیم به هزینه برای مخزن میگیرید باید قبل از خرید به بعضی از نکات توجه کنید تا بعد از خرید پشیمون نشید. مخازن سوما مخصوص نگهداری آب آشامیدنی هستند و دو مدل عمودی و افقی دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره قبل از خرید با کارشناسان فروش سوما تماس بگیرید.

نظرات کاربران

آرین
۱۴۰۰/۰۴/۲۴ ۱۷:۲۱:۲۸
ممنونم از توضیحات کامل

اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.